آذر 27, 2020

بررسی راهکارهای پیشنهادی

در بازدید مدیر کل دفتر فنی استانداری فارس از پروژه های در دست اقدام شهرداری ...
آبان 26, 2020

پروژه روکش آسفالت معابر شهری اردکان آغاز گردید

به گزارش روابط عمومی شهرداری، دکتر عبدالمطلب رهنما شهردار اردکان گفت: پروژه ...
آبان 26, 2020

پساب غسالخانه اردکان بعد از شستشوی متوفیان کرونایی گندزدایی می گردد

به گزارش روابط عمومی شهرداری اردکان، دکتر عبدالمطلب رهنما شهردار اردکان گفت: با ...
آبان 26, 2020

تشکیل کمیسیون ماده 100

به گزارش روابط عمومی شهرداری اردکان ظهر امروز کمیسیون ماده ۱۰۰ شهرداری در محل ...
مهر 21, 2020

رستوران شهرداری یک زیرساخت حیاتی و خدماتی شهر اردکان به عنوان یک شهر گردشگری است

یکی دیگر از پروژه هایی که در حوزه زیرساختی و تاسیسات شهری درشهراردکان توسط ...
مهر 21, 2020

شهردار اردکان گفت: اولویت ها را احساس و بر اساس اولویت ها اقدام کردم

بنده به عنوان شهردار این شهر اولویت ها را احساس کردم و براساس اولویت ها اقدام ...

پروژه‌های در دست اقدام

خرداد 12, 2639
0
شهرداری اردکان در سال 1332 تاسیس گردیده و جزء 15 شهر اول فارس از لحاظ زمان تاسیس می باشد که متاسفانه فاقد یک ساختمان اداری در خور شهر و پرسنل می
تیر 31, 2639
0
پارکی با کابری های چند منظوره پارک ها و فضاهای سبز شهری از اهمیت خاصی برای بهبود کیفیت جامعه برخوردارند. منظر سبز و پارک ها علاوه بر خدمات مهم زیست
مرداد 23, 2641
0
شهردار اردکان خبر داد:عملیات اجرائی بوستان شهدای گمنام آغاز به کار کرد. به گزارش روابط عمومی شهرداری اردکان، دکتر عبدالمطلب رهنما شهردار اردکان

تقدیرنامه ها

آذر 13, 2636
0
دریافت لوح سپاس از فرمانده انتظامی استان فارس
ارديبهشت 01, 2637
0
دریافت تقدیر نامه از مدیرکل بهزیستی استان فارس    
ارديبهشت 27, 2637
0
دریافت تقدیر نامه از مدیرکل و معاون گردشگری و امور زائرین و قائم مقام ستاد خدمات سفر نوروز استان فارس        
خرداد 23, 2637
0
دریافت تقدیر نامه از مدیر کل دفتر فنی استانداری فارس
خرداد 12, 2640
0
دریافت تقدیر نامه از فرمانده دانشکده علوم و فنون زرهی نزسا
مرداد 22, 2640
0
دریافت لوح سپاس از مدیرکل بهزیستی فارس    
بهمن 29, 2641
0
دریافت تقدیر نامه از فرماندار و امام جمعه شهرستان سپیدان      

آخرین مستندات

  • مزایده
  • اطلاعیه ها
آگهـی و تجدیدآگهی مزايده و مناقصه عمومي  شهرداری اردکان چاپ نوبت اول 99/8/11                                                                                                                                             چاپ نوبت دوم 99/8/18 شهرداری اردکان فارس در نظر دارد  نسبت  به برگزاري مزايده و مناقصه عمومی به شرح ذیل اقدام نمايد . لذا از
ضوابط و مقررات طرح تفصیلی شهر اردکان به شرح پیوست می باشد.  

عکس روز

                    
       

                  آبشار مارگون اردکان فارس

              بزرگترین آبشار چشمه خاورمیانه

سخن شهردار

  • سخن شهردار

    مدیریت شهري در ایران با محدودیتها و چالش هاي عمده اي روبرو است . این محدودیت ها از سویی با رشد جمعیت شهري (مطلق و نسبی) و افزایش نرخ شهرنشینی و شهرگرایی همراه است و از دیگر سو با ساختار سنتی نهادهاي محلی مواجه است که هنوز آمادگی تحولی ساختاري را در خود پیدا نکرده اند .

    ادامه مطلب...
پارک کوهپایه

پارک کوهپایه به توسعه اراضی اطراف و رونق و توسعه شهر کمک می کند.

طبق سند چشم انداز پارک های درون شهری ما از اولویت بالاتری نسبت به چله گاه برخوردارند.
افزایش سرانه فضای سبز به افزایش سطح آرامش شهروندان کمک شایانی می کند
پارک های درون شهری ما از اولویت بالاتری نسبت به چله گاه برخوردارند.

پروژه پارک کوهپایه شهراردکان که یکی از زیباترین و درعین حال یکی از خاص ترین  پروژه این سالهای شهرداری است، درمراحل اتمام و بهره برداری قراردارد و رنگ و بوی خاصی به شهر و مکان امن و مناسبی رابرای مسافران و گردشگران این شهر توریستی فراهم آورده است.اما چرا این پروژه محل بحث و انتقاد برخی از صاحب نظران شده است. منتقدان براین عقیده اند که احداث این پارک اولویت اول شهر اردکان نبوده و بایدشهرداری به مکانهای دیگری از جمله تفرجگاه چله گاه می پرداخت. اما عبدالمطلب رهنما شهردار اردکان نطری دیگر دارد. وی دراین خصوص به مراحل احداث و دلایل اولویت اول بودن پارک برای شهراردکان پرداخت.
شهردار اردکان بیان داشت: با توجه به اینکه تقریبا تمام فضاهای موجود و پیش بینی شده در سند چشم انداز تغییر کاربری داده شده بود و فضایی برای احداث فضای سبز و پارک نداشتیم به این علت مجبور شدیم اراضی با کاربری های گردشگری را که جز اراضی ملی هست با ارائه درخواست به کمیسیون ماده ۵  به کاربری فضای سبزتغییر کاربری دهیم و پارک کوهپایه را هم با همین روش تغییر کاربری داده و احداث پارک را شروع کردیم.
مهندس رهنما گفت :تا سال ۱۳۹۵ هیچ اقدام موثری برای پارک کوهپایه انجام نشده بود وکلنگ زنی پارک کوهپایه درسال ۱۳۹۵ آغاز شد و عملاً تا قبل از سال ۱۳۹۲ تنها طرحی تهیه شده بود که در قبال این طرح هم مبالغی به حساب شهرداری اردکان واریزشده که به هیچ عنوان آن مبالغ در پروژه پارک کوهپایه هزینه نشد و این علت باعث شد که اجرای طرح پارک کوهپایه به تاخیر بیفتد. وی افزود: شاید اگر اعتباراتی که از سال ۱۳۸۸تا ۱۳۹۲ به شهرداری تخصیص داده شده بود را دقیقاً صرف پارک کوهپایه می کردیم قطعاً اجرای پروژه پارک در همان زمان به پایان می رسید و مورد بهره‌برداری قرار می گرفت. وی گفت : متاسفانه تا سال ۱۳۹۵ هیچ اقدام موثری برای پارک کوهپایه انجام نشده بود، بجز چند مورد تیغ زنی و کارهای بسیار بسیار جزیی که نسبت به هزینه انجام شده این موارد هم بسیار محدود بوده است.
عبدالمطلب رهنما اظهار داشت،در حوزه تملک درپارک کوهپایه تنها ۵ هزارمترمربع تملک شخصی شده که همان ۵ هزارمتری که تملک شخصی شده درحال حاضر محل اختلاف با اداره راه و شهرسازی است زیرا که این اداره اعتقاد دارد که همان ۵هزارمترمربع نیز جزو اراضی ملی است. مهندس رهنما افزود، بنابر این در این ۱۲هکتار،تنها ۵هزارمترمربع تملک شده و مابقی اراضی ملی بوده است. درحال حاضر برای همین ۵هزارمترمربع هم چندین معارض داریم و چندین پرونده که همگی باز است و درحال پیگیری هستیم. شهرداراردکان به اهمیت سرانه های شهری اشاره کرد و بیان داشت: باید تاکید کنم برای اینکه یک شهرگردشگری بتواند به مسافران و گردشگران خدمات ارایه دهد و به عنوان یک شهر نمونه گردشگری مطرح شود باید از لحاظ استاندارد ها و استاندارد های شهرهای گردشگری به سرانه هر فرد حداقل ۱۳ تا ۱۴مترمربع فضای سبز و پارک برسد. وی گفت تا قبل از سال ۱۳۹۳ سرانه فضای سبز ما ۱مترمربع بوده است ولی به لطف خداوند و با تلاش مجموعه شهرداری اردکان،درسال جاری با اجرای پروژه‌های پارک کوهپایه،پارک شهدای گمنام و پارک ورودی شهرک شهرداری و شهرک شهید قاضی امیدواریم که به سرانه ۱۲متر مربع به ازای هر فرد برسیم که اعتقاد داریم این میزان نیز کم است و باید دو پروژه دیگر در حوزه احداث پارک ها و فضای سبز تعریف و اجرایی کنیم.رهنما همه ی موارد بیان شده را نشانه اهمیت فضای سبز برشمرد و تاکیدکردکه فضای سبز و احداث پارک یک اولویت برای شهرهای گردشگری محسوب می شود و یک نیاز اساسی است.
وی به سوال منتقدان احداث پارک کوهپایه پاسخ داد و اظهار داشت: نکته ای که باید به آن بپردازیم این است که بعضی از دوستان براین اعتقاد هستند که ما نباید به سراغ احداث پارک ها می رفتیم  و آنها را کارمی کردیم و باید بجای پارک کوهپایه پروژه تفرجگاه چله گاه را کار می کردیم و یا در سایر نقاط دیگر شهر پروژه های را اجرا می کردیم.
وی گفت: پارک کوهپایه برای شهر اردکان از اهمیت بالا و ویژه ای برخورداراست زیرا که پارک کوهپایه و احداث آن در محدوده شهرباعث می شود که سرانه شهری ما بالا رود و در عمل آرامش و امنیت و از بُعد رفاهی هم برای مردم و گردشگران امکانات و موقعیت های فراوانی ایجاد شود. رهنما افزود ، سرانه ما درمحدوده شهر باید به سرانه های استاندارد یا سرانه های حداقل استاندار برسد نه اینکه ما سرانه حداقل استاندار را در سطح  شهر فراموش کنیم و به سراغ پروژه هایی در محدوده  ۵تا ۶ کیلومتری خارج شهر که اولویت اول ما نیستند برویم و به کارهای خارج از محدوده شهر بپردازیم که این امرکار اصولی و منطقی نیست.
شهرداراردکان اظهار داشت ، براساس نیاز سنجی که دانشگاه تربیت مدرس و بر اساس برنامه سند چشم انداز در شهر اردکان انجام داد، نیاز سنجی اول، توسعه فضای سبز و واحداث پارک ها در محدوده شهر بوده است و ماهم همین موضوع را در دستور کار قرار دادیم و انشالله  وقتی سرانه استاندارد پارک ها و فضای سبز ما در سطح شهر به یک سرانه استاندارد رسید، قطعا  پروژه و گام بعدی ما احداث تفریحگاه و فضای سبز چله گاه است که  برنامه ریزی هایی دراین خصوص انجام شده و براساس برنامه زمان بندی  که دانشگاه تربیت مدرس مشخص کرده است، باید از سال 1400 در حوزه چله گاه فعالیت های عمرانی خود را  بعد از پارک کوهپایه و شهدای گمنام انجام دهیم تا بتوانیم سرانه های شهریمان را افزایش دهیم.
مهندس رهنما به این نکته اشاره کرد که اگر جدا از رشد قیمت اراضی اطراف پارک کوهپایه، استقبال مالکین اطراف پارک کوهپایه برای تعیین تکلیف اراضی خود را بررسی کنیم ،می بینیم که تمام مالکین اطراف پارک درصدد هستند که اراضی خود را به کاربری گردشگری یا باغ شهری تبدیل کنند و به هرحال زمین هایی که رها شده بود را به نوعی احیا کنند و  نتیجه آن توسعه و پیشرفت شهر است.
 وی بیان داشت پس به آنهایی که تصور می کنند چله گاه بر پارک کوهپایه اولویت داشته است باید گفت: براساس برنامه و سند چشم انداز شهراردکان که دانشگاه تربیت مدرس تهیه کرده است به هیچ عنوان پارک های درون شهری بعد از چله گاه قرار نگرفتند، بلکه پارک های درون شهری ما از اولویت بالاتری نسبت به چله گاه برخوردارند.  شهردار اردکان دلیل این موضوع را این گونه بیان کرد: که پارک های درون شهری خدمات جانبی به  گردشگران می دهند و خدمات اصلی آن به شهروندان شهر است. وقتی ما شهربازی ایجاد می کنیم در مرحله نخست به شهروندان  و فرزندان آن شهر خدمات ارایه می دهد  و در کنار این هدف اصلی یک هدف دیگری هم دارد و آن ارایه خدمات به مسافر وگردشگر است. وی تاکید کرد که ما باید اول برای مردم شهرمان گامی برداریم . اول باید مردم شهرمان را به سطح سرانه های استاندارد شهری برسانیم که همان آرامش زندگی است و بتوانیم سطح آرامش زندگی مردم را بالاتر ببریم و بعد به سایر برنامه ها و پروژه ها بپردازیم.
عبدالمطلب رهنما گفت : ما نگاهمان این نیست که چله گاه نیاز نیست، ما می گوییم که چله گاه در اولویت اول نیست و در اولویت دوم است. ما نگاهمان این است که اول باید پارک کوهپایه و پارک شهدای گمنام تکمیل شود و در اولویت بعدی باید به سمت و سوی  پارک چله گاه بپردازیم.

هزینه ها و اعتبارات پارک کوهپایه
 شهرداراردکان پارک کوهپایه را یک مجموعه کامل از نیازهای شهری اردکان که شامل شهربازی،رستوران ،سالن آمفی تئاتر،فضای سبز و ... برای مردم و گردشگران دانست و به هزینه هایی که در پارک کوهپایه انجام شده است هم اشاره ای کرد. رهنما بیان داشت: درپارک کوهپایه طبق نقشه های هوایی در سالهای 94 و 95 هیچ عملیات عمرانی بجز یک جاده تیغ زنی شده بصورت محدود ، انجام نگرفته بود. ولی از زمان شروع پروژه تاکنون قریب به  8 میلیارد تومان در سه تا چهار سال اخیر در پارک کوهپایه هزینه کرده ایم که درسال جاری به بهره برداری خواهدرسید. در خصوص اعتبارات و هزینه های انجام شده در پارک کوهپایه باید گفت: قریب به 4میلیارد تومان تسهیلات سازمان شهرداری ها و دهیاری های کشور جهت پارک کوهپایه اخذ شده که تاکنون مبلغ 2 میلیارد تومان آن دریافت شده و مابقی نیز باید جهت تکمیل پارک کوهپایه دریافت شود. اعتقاد ما بر این است که با احداث پارک کوهپایه گردشگر مسیر شیراز به یاسوج را می توانیم جذب کنیم .

وی به اهمیت رستوران این مجموعه زیبای شهری اشاره کرد و گفت: رستوران احداث شده درکنار ضلع جنوبی پارک کوهپایه می تواند به عنوان یک کاربری دوجانبه مورد استفاده قرارگیرد یعنی هم می تواند به عنوان یک رستوران شهری فعالیت کند  و هم به عنوان یک مجتمع رفاهی بین شهری برای کسانی که از مسیر یاسوج به شیراز از طریق جاده جدید عبور می کنند. وی سالن آمفی تئاتر ایجاد شده در پارک کوهپایه را در جهت توسعه فرهنگی موثر خواند زیرا که ما یک مکان روباز برای اجرای برنامه های فرهنگی و تئاتر یا نمایش خیابانی در شهر اردکان نداشتیم که خوشبختانه با ایجاد این فضا که در حدود یک هکتار مساحت دارد    می تواند نقش عمده ای در جهت آموزش، مراسمات فرهنگی و برگزاری جشن ها و برنامه های هنری در یک مکان مناسب داشته باشد. سرانه حداقل استاندار را در سطح  شهر فراموش کنیم و به سراغ پروژه هایی در محدوده  ۵تا ۶ کیلومتری خارج شهر که اولویت اول ما نیستند برویم و به کارهای خارج از محدوده شهر بپردازیم که این امرکار اصولی و منطقی نیست.
شهرداراردکان اظهار داشت ، براساس نیاز سنجی که دانشگاه تربیت مدرس و بر اساس برنامه سند چشم انداز در شهر اردکان انجام داد، نیاز سنجی اول، توسعه فضای سبز و واحداث پارک ها در محدوده شهر بوده است و ماهم همین موضوع را در دستور کار قرار دادیم و انشالله  وقتی سرانه استاندارد پارک ها و فضای سبز ما در سطح شهر به یک سرانه استاندارد رسید، قطعا  پروژه و گام بعدی ما احداث تفریحگاه و فضای سبز چله گاه است که  برنامه ریزی هایی دراین خصوص انجام شده و براساس برنامه زمان بندی  که دانشگاه تربیت مدرس مشخص کرده است، باید از سال 1400 در حوزه چله گاه فعالیت های عمرانی خود را  بعد از پارک کوهپایه و شهدای گمنام انجام دهیم تا بتوانیم سرانه های شهریمان را افزایش دهیم.
مهندس رهنما به این نکته اشاره کرد که اگر جدا از رشد قیمت اراضی اطراف پارک کوهپایه، استقبال مالکین اطراف پارک کوهپایه برای تعیین تکلیف اراضی خود را بررسی کنیم ،می بینیم که تمام مالکین اطراف پارک درصدد هستند که اراضی خود را به کاربری گردشگری یا باغ شهری تبدیل کنند و به هرحال زمین هایی که رها شده بود را به نوعی احیا کنند و  نتیجه آن توسعه و پیشرفت شهر است.
 وی بیان داشت پس به آنهایی که تصور می کنند چله گاه بر پارک کوهپایه اولویت داشته است باید گفت: براساس برنامه و سند چشم انداز شهراردکان که دانشگاه تربیت مدرس تهیه کرده است به هیچ عنوان پارک های درون شهری بعد از چله گاه قرار نگرفتند، بلکه پارک های درون شهری ما از اولویت بالاتری نسبت به چله گاه برخوردارند.  شهردار اردکان دلیل این موضوع را این گونه بیان کرد: که پارک های درون شهری خدمات جانبی به  گردشگران می دهند و خدمات اصلی آن به شهروندان شهر است. وقتی ما شهربازی ایجاد می کنیم در مرحله نخست به شهروندان  و فرزندان آن شهر خدمات ارایه می دهد  و در کنار این هدف اصلی یک هدف دیگری هم دارد و آن ارایه خدمات به مسافر وگردشگر است. وی تاکید کرد که ما باید اول برای مردم شهرمان گامی برداریم . اول باید مردم شهرمان را به سطح سرانه های استاندارد شهری برسانیم که همان آرامش زندگی است و بتوانیم سطح آرامش زندگی مردم را بالاتر ببریم و بعد به سایر برنامه ها و پروژه ها بپردازیم.
عبدالمطلب رهنما گفت : ما نگاهمان این نیست که چله گاه نیاز نیست، ما می گوییم که چله گاه در اولویت اول نیست و در اولویت دوم است. ما نگاهمان این است که اول باید پارک کوهپایه و پارک شهدای گمنام تکمیل شود و در اولویت بعدی باید به سمت و سوی  پارک چله گاه بپردازیم.

هزینه ها و اعتبارات پارک کوهپایه
 شهرداراردکان پارک کوهپایه را یک مجموعه کامل از نیازهای شهری اردکان که شامل شهربازی،رستوران ،سالن آمفی تئاتر،فضای سبز و ... برای مردم و گردشگران دانست و به هزینه هایی که در پارک کوهپایه انجام شده است هم اشاره ای کرد. رهنما بیان داشت: درپارک کوهپایه طبق نقشه های هوایی در سالهای 94 و 95 هیچ عملیات عمرانی بجز یک جاده تیغ زنی شده بصورت محدود ، انجام نگرفته بود. ولی از زمان شروع پروژه تاکنون قریب به  8 میلیارد تومان در سه تا چهار سال اخیر در پارک کوهپایه هزینه کرده ایم که درسال جاری به بهره برداری خواهدرسید. در خصوص اعتبارات و هزینه های انجام شده در پارک کوهپایه باید گفت: قریب به 4میلیارد تومان تسهیلات سازمان شهرداری ها و دهیاری های کشور جهت پارک کوهپایه اخذ شده که تاکنون مبلغ 2 میلیارد تومان آن دریافت شده و مابقی نیز باید جهت تکمیل پارک کوهپایه دریافت شود. اعتقاد ما بر این است که با احداث پارک کوهپایه گردشگر مسیر شیراز به یاسوج را می توانیم جذب کنیم .

وی به اهمیت رستوران این مجموعه زیبای شهری اشاره کرد و گفت: رستوران احداث شده درکنار ضلع جنوبی پارک کوهپایه می تواند به عنوان یک کاربری دوجانبه مورد استفاده قرارگیرد یعنی هم می تواند به عنوان یک رستوران شهری فعالیت کند  و هم به عنوان یک مجتمع رفاهی بین شهری برای کسانی که از مسیر یاسوج به شیراز از طریق جاده جدید عبور می کنند. وی سالن آمفی تئاتر ایجاد شده در پارک کوهپایه را در جهت توسعه فرهنگی موثر خواند زیرا که ما یک مکان روباز برای اجرای برنامه های فرهنگی و تئاتر یا نمایش خیابانی در شهر اردکان نداشتیم که خوشبختانه با ایجاد این فضا که در حدود یک هکتار مساحت دارد    می تواند نقش عمده ای در جهت آموزش، مراسمات فرهنگی و برگزاری جشن ها و برنامه های هنری در یک مکان مناسب داشته باشد.

بازدید 2800 بار آخرین ویرایش در پنج شنبه, 29 آبان 1399 ساعت 10:05
برای ارسال نظر وارد سایت شوید

جهت ارتباط باشهردار محترم از طریق زیر اقدام فرمایید

برچسب پایین صفحه

تصاویر پایین صفحه

We use cookies to improve our website. By continuing to use this website, you are giving consent to cookies being used. More details…